BEZBOLESNE I BEZSTRESOWE WIZYTY!


Stomatologia dziecięca, czyli pedodoncja, to specjalność zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób zębów, przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej u najmłodszych pacjentów.

 

Ze względu na odmienną budowę zębów i narządu żucia w wieku rozwojowym, wiąże się to ze specyficznym postępowaniem i metodami leczenia. Niezwykle ważne jest, aby nasze dzieci były objęte profesjonalną opieką stomatologiczną od najmłodszych lat.

 

JAKO RODZICE JESTEŚMY ODPOWIEDZIALNI ZA ZDROWIE ZĘBÓW I PIĘKNY UŚMIECH NASZYCH DZIECI!

 

dziecieca 1

 

Pamiętajmy o tym, że jeśli skutecznie zadbamy o zdrowie zębów naszych dzieci, zaoszczędzimy im w przyszłości wielu rozczarowań i niemiłych wspomnień oraz ustrzeżemy je przed skomplikowanym i kosztownym leczeniem w dorosłym życiu.

 

W klinice Bonident oferujemy następujące zabiegi:

 • fluoryzację, czyli lakierowanie zębów
 • lakowanie bruzd zębów mlecznych i stałych
 • leczenie choroby próchnicowej zębów mlecznych i stałych na każdym etapie jej zaawansowania (również kolorowymi wypełnieniami Twinky Star o zwiększonym wydzielaniu jonów fluoru!)
 • naukę prawidłowej higieny jamy ustnej na każdym etapie rozwoju dziecka oraz porady żywieniowe dla rodziców
 • diagnostykę i leczenie pourazowych uszkodzeń zębów mlecznych i stałych niedojrzałych

dziecieca 2


Bardzo ważnym elementem wizyty jest zapewnienie dzieciom bezstresowej i miłej atmosfery podczas leczenia. W tym celu oferujemy wizyty adaptacyjne, podczas których zapoznajemy najmłodszych pacjentów z wyposażeniem gabinetu dentystycznego. Stworzyliśmy Kącik Malucha do zabaw, rodzice podczas zabiegów mogą przebywać z dzieckiem w gabinecie, a na dzielnych pacjentów czekają nagrody.

Zgodnie ze wskazaniami stosujemy bezinwazyjne leczenie wczesnego stadium próchnicy oraz białych plam innowacyjną metodą ICON.
Jest to bezbolesna, bezinwazyjna metoda leczenia pozwalająca bez  użycia wiertła usunąć przebarwienia na zębach, tak zwane białe plamy. które powstają one wyniku zaatakowania powierzchni szkliwa przez bakterie próchnicotwórcze. 

 

Drogi Rodzicu! 

W trosce o uśmiech Małego Pacjenta przekazujemy kilka cennych informacji co robić, aby uniknąć próchnicy. 

Próchnica zębów jest najczęściej występującą chorobą przewlekłą i dotyka ponad połowy  populacji 3-latków.

 

Zapobieganie próchnicy zębów u dzieci polega na:

 • utrzymywaniu właściwej higieny jamy ustnej
 • utrzymywaniu prawidłowych nawyków żywieniowych
 • wykonywaniu regularnych kontroli stomatologicznych oraz zabiegów profilaktycznych w tym stosowanie związków fluoru

 

CODZIENNA HIGIENA JAMY USTNEJ

Pielęgnacja zębów powinna być rozpoczęta równocześnie z wyrzynaniem się pierwszych siekaczy mlecznych. Po kleistym i papkowatym posiłku zęby i dziąsła dziecka należy starannie oczyszczać czystą gazą nawiniętą na wskazujący palec, zwilżoną przegotowaną wodą lub specjalnym „palcem” z mikrowłókna. Kiedy u malucha pojawi się więcej zębów, do ich oczyszczenia można użyć mini-szczoteczki. Powinna ona być mała i miękka. Zabieg szczotkowania należy wykonywać dwa razy dziennie.  Od pierwszego roku życia wprowadzamy pastę z fluorem, zawartość fluoru dostosowana jest do wieku dziecka. Między 3 a 6 rokiem życia zawartość fluoru w paście powinna wynosić 1000 ppm a ilość pasty na szczoteczce wielkości ziarna groszku. Powyżej 6 roku życia odpowiednia ilość to 1450 ppm ok 1-2 cm. W przypadku licznych ognisk próchnicy świadczących o podwyższonym ryzyku należy indywidualnie z lekarzem stomatologiem ustalić zawartość fluoru w paście oraz rodzaj działań profilaktycznych.
Pastę nałożoną na szczoteczkę należy wcisnąć pomiędzy jej włosie. Po wyszczotkowaniu wypluć nadmiary pasty, intensywne płukanie nie jest konieczne. Rodzice powinni czynnie uczestniczyć w szczotkowaniu ząbków. 

 

NAWYKI DIETETYCZNE 

Występowanie próchnicy ma związek ze spożywaniem węglowodanów - zwłaszcza pokarmów słodkich. Cukier z pożywienia kontaktujący się bezpośrednio z powierzchnią zębów, wpływa na zmianę flory bakteryjnej - stanowi podstawę do metabolizmu bakterii. Jest przetwarzany przez bakterie na kwasy, które powodują rozpuszczanie szkliwa - zapoczątkowanie próchnicy. Niekorzystne działanie na szkliwo wywierają także słodzone napoje, które zakwaszają środowisko jamy ustnej. Próchnicotwórczy efekt działania cukrów zależy w większym stopniu od częstości spożywania, niż od ich ilości. Jeżeli pomiędzy posiłkami zachowuje się odpowiednio długie przerwy, składniki śliny pomogą zneutralizować działanie kwasów, a nawet naprawić uszkodzenia szkliwa. Natomiast częste podjadanie lub popijanie słodkich napojów prowadzi do odwapnienia szkliwa i wystąpienia próchnicy. Dlatego też lepiej podawać dziecku słodycze bezpośrednio po głównym posiłku (najlepiej raz w tygodniu) niż pozwolić na ich codzienne podjadanie. Lepiej także wystrzegać się lepkich słodyczy oraz napojów, które długo zalegają na powierzchni zębów. 

 

Podsumowując: 

 • nie należy przyzwyczajać dziecka do jedzenia słodyczy (jemy po głównym posiłku jako deser)
 • przed snem nie podawać słodyczy oraz słodkich napojów (co najmniej godzinę przed snem)
 • w nocy pijemy tylko wodę oraz unikamy zasypiania z butelka 
 • potrawy zawierające cukier powinny być spożywane w czasie głównych posiłków
 • konsystencja pokarmów powinna być twarda, należy unikać potraw papkowatych i kleistych
 • należy zachowywać przerwy pomiędzy posiłkami
  • jako przekąski należy podawać surowe jarzyny oraz owoce
  • gasimy pragnienie wodą a nie słodzonymi kolorowymi napojami

 

ZAPOBIEGANIE

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna się odbyć przed drugim rokiem życia. Częste wizyty pozwalają zapoznać się ze środowiskiem gabinetu oraz zmniejszyć potencjalny lęk przed wizytą. Rodzic uzyskuje wskazówki dietetyczno - higieniczne pozwalające uchronić malucha przed pojawieniem się ubytków. 

 

W przypadku małych dzieci profesjonalne działania profilaktyczne to:

 • oczyszczanie zębów,
 • stosowanie preparatów fluorkowych (lakierowanie dwa razy w roku - bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci)
 • ok 6 roku życia lakowanie bruzd w pierwszych zębach trzonowych stałych (lakowanie)
 • badanie jamy ustnej dziecka, określenie potrzeb leczniczych i programu profilaktyki profesjonalnej
 • wizyty kontrolne co 3 miesiące 

 

Unikajmy sytuacji w których ból zmusza nas do wizyty stomatologicznej, regularne przeglądy, zapobieganie oraz leczenie próchnicy we wczesnych stadiach gwarantuje nam, iż małemu pacjentowi wizyta u dentysty nigdy nie będzie się kojarzyć z bólem.
 Wypełnienie zęba mlecznego  90-120 zł
 Wypełnienia zęba mlecznego Twinky Star
 (różne kolory)
 100-130 zł
 Usunięcie zęba mlecznego ze znieczuleniem  70-100 zł
 Fluoryzacja zębów  90-100 zł
 Lakowanie 1 ząb  60 zł
 Leczenie kanałowe zęba mlecznego  150 zł
 Dewitalizacja  60 zł
PRZEJDŹ DO PEŁNEGO CENNIKA